Physics  >  QUESTION PAPER (QP)  >  The following data are given for a certain rocket unit: thrust, 8896 N; propellant consumption, 3.86 (All)

The following data are given for a certain rocket unit: thrust, 8896 N; propellant consumption, 3.867 kg/sec; velocity of vehicle, 400 m/sec; energy content of propellant, 6.911 MJ/kg. Assume 100% combustion efficiency.

Document Content and Description Below

The following data are given for a certain rocket unit: thrust, 8896 N; propellant consumption, 3.867 kg/sec; velocity of vehicle, 400 m/sec; energy content of propellant, 6.911 MJ/kg. Assume 100% c ... ombustion efficiency. Determine (a) the effective velocity; (b) the kinetic jet energy rate per unit flow of propellant; (c) the internal efficiency; (d) the propulsive efficiency; (e) the overall efficiency; (f) the specific impulse; (g) the specific propellant consumption. Answers: (a) 2300 m/sec; (b) 2.645 MJ/kg; (c) 38.3%; (d) 33.7%; (e) 13.3%; (f) 234.7 sec; (g) 0.00426 sec−1. F = 8896 N; m = 3.867 kg/s; u = 400 m/s; Qr = 6.911 MJ/kg; Ncomb = 1.0 (a) C = F/m = 8896/3.867 = 2300 m/s (b) Pjet = ½*m*c^2 = ½*3.867*2300^2 = over 10 million… or Kjet = ½*c^2 = ½*2300^2 = 2.645 MJ/kg…somehow (c) Nint = Pjet/Qr*Ncomb = 2.65/(6.911*1) = 0.383 = 38.3% (d) Np = (2*(u/c))/(1 + (u/c)^2) = (2*(400/2300))/(1+(400/2300)^2) = (2*0.174)/(1+0.03) = 0.348/1.03 = 0.337 = 33.7% (e) N = Nint * Np = 0.383*0.337 = 0.129 = 12.9% (f) c = Is*g so Is = c/g = 2300/9.8 = 234.7 (g) Specific Propellant Consumption refers to the reciprocal of the specific impulse SPC = 1/Is = 1/234.7 = 0.004 A certain rocket has an effective exhaust velocity of 7000 ft/sec; it consumes 280 lbm/sec of propellant mass, each of which liberates 2400 Btu/lbm. The unit operates for 65 sec. The rated flight velocity equals 5000 ft/sec. Calculate (a) the specific impulse; (b) the total impulse; (c) the mass of propellants required; (d) the volume that the propellants occupy if their average specific gravity is 0.925. Answers: (a) 217.5 sec; (b) 3,960,000 lbf-sec; (c) 18,200 lbm; (d) 315 ft3. c = 7000 f/s or 2133.6 m/s; m = 280 lbm or 8.7 slug (a) Is = c/g = 2133.6/9.8 = 217.7 sec (b) It = F*t; c = F/m so F = c*m F = 7000*8.7 = 60900 It = 60900 * 65 = 3,958,000 lbf-sec (c) Burns 280 lbm/s for 65 sec – 280*65 = 18200 lbm (d) SG = Psubstance/Ph20; Psubstance = SG*Ph20 = 0.925*1 = 0.925 0.925 = Density of object/62.4 = 57.72lbs/ft^3 P = m/v; V = p/m v = 57.72/18200 https://www.coursehero.com/file/14633907/HW-1/ This study resource was shared via CourseHero.com A Russian rocket engine (RD-110) consists of four nonmoveable thrust chambers supplied by a single turbopump. The exhaust from the turbine of the turbopump then drives four vernier chamber nozzles (which can be rotated to provide some control of the flight path). Using the information below, determine the thrust, effective exhaust velocity, and mass flow rate of the four vernier thrusters Individual thrust chambers (vacuum): F = 73.14 kN, c = 3279 m/sec Overall engine with verniers (vacuum): F = 297.93 kN, c = 3197 m/sec Answers: 5.358 kN, 1351 m/sec, 3.965 kg/sec F = m*c; 73.14 = 3279m; m = 22 kg/s F = m*c; 297.93 = 3197m; m = 93 kg/s 73.14*4 = 292.56; 297.93-292.56 = 5.37 kN 22*4 = 88; 93-88 = 5 kg/s F = m*c; 5.37 = 5c; c = 1074 m/s A certain rocket engine has a specific impulse of 250 sec. What range of vehicle velocities (u, in units of ft/sec) would keep the propulsive efficiencies at or greater than 80%. Also, how could rocket–vehicle staging be used to maintain these high propulsive efficiencies for the range of vehicle velocities encountered during launch? Answers: 4021 to 16,085 ft/sec; design upper stages with increasing I s. Np = (2*(u/c))/(1+(u/c)^2) 0.8 = (2*(u/2450))/1+(u/2450)^2 ? = 2 ? ? 1 + ( ? ? ) 2 0.8 = 2 ? 2450 1 + ( ? 2450) 2 ? = 1225 ?? ? = 4900 m/s (4019 to 16076 ft/s) Certain experimental results indicate that the propellant gases of a liquid oxygen– gasoline reaction have a mean molecular mass of 23.2 kg/kg-mol and a specific heat https://www.coursehero.com/file/14633907/HW-1/ This study resource was shared via CourseHero.com ratio of 1.22. Compute the specific heat at constant pressure and at constant volume, assuming a perfect gas. Given Cp / Cv = 1.22 where Cp and Cv are specfic heats at constant pressure and constant volume respectively. and Cp - Cv = 8.314 J/ mole K 1.22 Cv - Cv = 8.314 Thus Cv = 8.314/0,.22 = 37.79 J/mole K ans Cp = 46.104 J/mole K The actual conditions for an optimum expansion nozzle operating at sea level are given below. Calculate v2, T2, and CF . The mass flow m˙ = 3.7 kg/sec; p1 = 2.1 MPa; T1 = 2585 K;M = 18.0 kg/kg-mol; and k = 1.30. R = 8314.3/18 = 461.9 M = (A*p1)/T1 * square root (((KM)/R)*(2/(k+1))^((k+1)/(k-1)) 3.7 = (A(2.1x10^6))/2585 * square root ((1.3/461.9)*(2/(1.3+1))^(2.3/0.3) A = 1.336 M = p/RT*M*square root (KRT)*A 3.7 = (2.1*10^6)/(461.9*2585) *M*square root (1.3*461.9*2585)*1.336 M = 0.00126 pv = MRT v2 = (MRT)/p = (3.7*461.9*2585)/(2.1*10^6) v2 = 2.1 T0/T2 = 1+((k-1)/2)*m^2 2585/T2 = 1+ (0.3/2) * 0.00126^2 T2 = 2584.99 CF = Nitrogen at 500 degrees C (k=1.38, molecular mass is 28.00) flows at a Mach number of 2.73. What are its actual and its acoustic velocity? a=√kRT R= 8314.3/28= 296.939 a=√(1.38*296.939*500)= 452.645 =acoustic velocity T_0=T[1+1/2 (k-1) M^2 ] =T_0=500[1+1/2 (1.38-1) 〖2.73〗^2 ]= 2124.0765 M=√(2/(k-1) (T_0/T-1) )= M=√(2/(1.38-1) (1208.0255/500-1) )=2.73 M=v/a=1536.6/562.856=2.73 v=a*M=562.856*2.73=1536.6 m/s =actual velocity [Show More]

Last updated: 2 years ago

Preview 1 out of 4 pages

Buy Now

Instant download

We Accept:

Payment methods accepted on Scholarfriends (We Accept)
Preview image of The following data are given for a certain rocket unit: thrust, 8896 N; propellant consumption, 3.867 kg/sec; velocity of vehicle, 400 m/sec; energy content of propellant, 6.911 MJ/kg. Assume 100% combustion efficiency. document

Buy this document to get the full access instantly

Instant Download Access after purchase

Buy Now

Instant download

We Accept:

Payment methods accepted on Scholarfriends (We Accept)

Reviews( 0 )

$6.00

Buy Now

We Accept:

Payment methods accepted on Scholarfriends (We Accept)

Instant download

Can't find what you want? Try our AI powered Search

133
0

Document information


Connected school, study & course


About the document


Uploaded On

Jan 13, 2023

Number of pages

4

Written in

All

Seller


Profile illustration for Book Worm, Certified
Book Worm, Certified

Member since 4 years

30 Documents Sold

Reviews Received
6
0
0
0
0
Additional information

This document has been written for:

Uploaded

Jan 13, 2023

Downloads

 0

Views

 133

Document Keyword Tags

More From Book Worm, Certified

View all Book Worm, Certified's documents »

$6.00
What is Scholarfriends

Scholarfriends.com Online Platform by Browsegrades Inc. 651N South Broad St, Middletown DE. United States.

We are here to help

We're available through e-mail, Twitter, Facebook, and live chat.
 FAQ
 Questions? Leave a message!

Follow us on
 Twitter

Copyright © Scholarfriends · High quality services·