HESI MATH A2 word problems If 6 textbooks cost $354, how much do 13 textbooks cost? if 6 textbooks cost $354, then 1 textbook costs: $354/6= $59. Since 1 textbook cost $59, 13 textbooks will cost $5 ... 9* 13= $767 A runner leaves his house at 7:45 for a morning run. If he travels at an average speed of 6mph and gets back home at 10:00, how far did he run? If the runner is out from 7:45 to 10:00, he ran for 2:15. 2;15= 2.25 hours. Since he travels at an average of 6mph, his total travel distance is 2.25*6= 13.5 miles. If Alice consumes two times as many calories as Claire, and Claire consumes 2.500 calories a day, how many calories does Alice consume a week? If Alice consumes twice as many calories as Claire, and Claire consumes 2,500 every day, then Alice will consume 5,000 per day. The question asks how many calories Alice will consume in a week, so: 5,000*7= 35,000 calories [Show More]
Last updated: 2 years ago
Preview 1 out of 2 pages
Buy this document to get the full access instantly
Instant Download Access after purchase
Buy NowInstant download
We Accept:
Can't find what you want? Try our AI powered Search
Connected school, study & course
About the document
Uploaded On
Apr 13, 2023
Number of pages
2
Written in
All
This document has been written for:
Uploaded
Apr 13, 2023
Downloads
0
Views
94
Scholarfriends.com Online Platform by Browsegrades Inc. 651N South Broad St, Middletown DE. United States.
We're available through e-mail, Twitter, Facebook, and live chat.
FAQ
Questions? Leave a message!
Copyright © Scholarfriends · High quality services·