*NURSING > HESI > HESI A2 MATHS (LATEST UPDATE WITH ALL THE ANSWERS GRADE A) PERFECT STUDY GUIDE (All)

HESI A2 MATHS (LATEST UPDATE WITH ALL THE ANSWERS GRADE A) PERFECT STUDY GUIDE

Document Content and Description Below

1. 1 2/3 + 4/7. 2 5/21 2. 1.25 X 2.0 . 2.5 3. 8.08 change into a fraction. 8 2/25 4. Change 1/1000 to a ratio. all u have to do is write 1:1000 5. 0.2 divided by 1.1. 0.18 6. How many fluid ounce... s are in 2 1/2 gallons. 320 0z 7. How many ml are in 6 liters. 6000ml 8. which fraction is equivalent to 7/28. 1/4 9. 5/12 x 4/9. 2 4/9 10. 1 1/2 divided by 2 . 3/4 11. 0.5:20 :: x:200 ( this is a proportion}. 5 12. 9:X :: 5:300. 540 13.3:10 :: 12:X. 40 14. 7/8 + 9/10+ 6/5. 2 39/40 15. 1/5 to decimal 0.2 16. 32 divided by 8/9. 36 17. x:600 :: 4:20 120 18. 0.9 divided by 3 0.3 19. 3:5 :: x:10 6 20. 5 3/4 divided by ½ 11 ½ 21. 0.6: X :: 0.3:2 4 22. How many grams are in 4 kilograms 4000 grams 23. military time for 6 am 0600 24. 2100 in regular time 0900pm 25.0.75 put into proportion and reduce to fraction ¾ 26. 0.12 change to percent 12% 1. 12 5/6 divided by 4 2/3. 2 ¾ 2. 5 1/3 + 3 ½. 8 5/6 3. 240:x:80:0.8. 2.4 4. 32 divided 8/9. 36 5. 6gm to mg. 6000 mg 6. 9/10- 2/5. ½ 7. 5 3/4 divided ½. 11 ½ 8. 4/9x1 4/5x 2/5. 8/25 9. 1/4+3/8. 5/8 10. Sarah ran a 24 mile race. She ran 6 miles in 1 hours, 6 miles in 1.2 hours, 6 miles in 1.5 hours, 6 miles in 1.6 hours. How long did it take her to finish the race? 5.3 or 5 ½ hours 11. Two chickens lay 6 eggs in 24 hours. How many chickens will lay 24 eggs in 24 hours? 8 chickens 12. 7/8+ 9/10+6/5. 2 39/40 13. 0.9divided 3 0.3 14. Percentage word problem 54% of $789.56? $426.36 15. 0.5:20: x: 200. 5 16. 6 clients are throwing a party & each cake serves 24 servings & has a party of 70 & 3 staff. How many cakes are needed? 2 3/4 cakes 17. x=11 x+44/2(x). 253 18. 2100 in military time? 9pm 19. A farmer has 240 acres under cultivation at the cost of $188.99 per acre. If he averages a yield of 60 bushels per acre, what profit is expected if the price per bushel is $5.67? 36,290.40 First figure out total cost cultivation. $189.99 per acre x 240 acres = $45,357.60 So basically it costs the farmer $45,357.60 to maintain 240 acres. Next, figure out how much he earns per bushel. 60 bushels per acre x 240 acres- 14,400 bushel total. 14,400 x $5.67 (cost per bushel) = $81,648 $81,648 is how much he earns, but you have to subtract $45,357.60 because that’s how much he is losing (spending) to maintain his farm $81,648- $45,357.60 = $36,290.40 [Show More]

Last updated: 2 years ago

Preview 1 out of 4 pages

Buy Now

Instant download

We Accept:

We Accept
document-preview

Buy this document to get the full access instantly

Instant Download Access after purchase

Buy Now

Instant download

We Accept:

We Accept

Reviews( 0 )

$19.50

Buy Now

We Accept:

We Accept

Instant download

Can't find what you want? Try our AI powered Search

210
0

Document information


Connected school, study & course


About the document


Uploaded On

May 20, 2021

Number of pages

4

Written in

Seller


seller-icon
quiz guru

Member since 4 years

22 Documents Sold

Reviews Received
5
0
0
2
3
Additional information

This document has been written for:

Uploaded

May 20, 2021

Downloads

 0

Views

 210

Document Keyword Tags

Recommended For You

Get more on HESI »

$19.50
What is Scholarfriends

In Scholarfriends, a student can earn by offering help to other student. Students can help other students with materials by upploading their notes and earn money.

We are here to help

We're available through e-mail, Twitter, Facebook, and live chat.
 FAQ
 Questions? Leave a message!

Follow us on
 Twitter

Copyright © Scholarfriends · High quality services·