Gas Solubility in Aqueous Solution. At 303 K the concentration of CO2 in water is 0.90 x 10-4 kg CO2/kg water. Using the
Henry’s law constant from Appendix A.3, what partial pressure of CO2 must be kept in the ags to ke
...
Gas Solubility in Aqueous Solution. At 303 K the concentration of CO2 in water is 0.90 x 10-4 kg CO2/kg water. Using the
Henry’s law constant from Appendix A.3, what partial pressure of CO2 must be kept in the ags to keep the CO2 from
vaporizing from the aqueous solution?
Given:
T = 303 K
xA= 0.9 x 10-4 kg CO2 /kg H2O
Required: PA of CO2
Solution:
From A.3-18 for Henry’s law constant (Geankoplis p. 884)
H = 0.186 x 104 atm/mol frac.
PA= HxA
4 -4 2 2
A
2 2
kgCO 18 kgmolH O
P = 0.186 x 10 atm x 0.9 x 10 0.06848 atm
kgH O 44 kgmol CO
x
5
A
1.01325 x 10
P = 0.06848 atm x =
1 atm
6.939 x 10 Pa 3
10.3.1 Phase Rule for a Gas-Liquid System. For the systen SO2-air-water, then total pressure is set at 1 atm abs and the partial
pressure of SO2 in the vapor is set at 0.20 atm. Calculate the number of degrees of freedom, F. What variables are
unspecified that can be arbitrarily set?
GIVEN:
SO2 – air – H2O system
PAT = 1 atm
PA of SO2 = 0.2 atm
REQUIRED:
Degrees of freedom, F
Variables that can be set
SOLUTION:
F = C – P + 2
F = 3 – 2 + 2
F = 3
Variables that can be set:
1. total pressure
2. temperature
3. mole fraction composition xAof SO2
10.3.2 Equilibrium Swtage Contact for Gas-Liquid System. A gas mixture at 2.026 x 105 Pa total pressure containing air and SO2 is
contacted in a single-stage equilibrium mixer with pure water at 293 K. The partial pressure of SO2 in the original gas is 1.52x 104 Pa. The inlet gas contains 5.70 total kg mol and the inlet water 2.20 total kg mol. The exit gas and liquid leaving are in
equilibrium. Calculate the amounts and compositions of the outlet phases. Use equilibrium data from Fig.10.2-1.
GIVEN:
Use equilibrium data in Fig. 10.2-1
PT = 2.026 x 105 Pa = T = 293 K
PA of SO2 = 1.52 x 104 Pa = .15 atm
Inlet gas = 5.70 kg mol
Inlet H2O = 2.20 total kgmol
REQUIRED
XA1, yA1, L1 V1
SOLUTION:
xAo = 0
amount of entering acetone = yAN+1vAN+1
= 0.01(30) = 0.30
= 29.7 kgmol/air h
acetone leaving in Vi = 0.10(0.30) = 0.30 kgmol/h
acetone leaving in Ln = 0.9 (0.30) = 0.27 kgmol/h
V1 = 29.7 + 0.03 = 29.73 kgmolH2O + acetone/hr
A1
0.030
y = =0.00101
29.73
Ln = 108 + 0.27 = 108.27 kgmol H2O + acetone/hr
AN
0.27
X = 0.002493
108.27
[Show More]